Poradniki

Jak stworzyć serwer minecraft za darmo

minecraft winered

Jak stworzyć serwer minecraft za darmo?

Jeśli zastanawiałeś/aś się kiedykolwiek jak stworzyć serwer minecraft (nawet taki na modach) za zupełnie darmo, ten wpis jest dla ciebie! Stworzenie serwera minecraft jest niemal banalnie proste. Jedyne czego potrzebujemy to komputer, na którym zahostujemy grę oraz względnie stabilny internet, który pozwoli na połączenie się innych graczy. 

Co będzie nam niezbędne?

 • Pobrany silnik serwera na odpowiednią wersję gry.
 • Radmin VPN

Zdając sobie sprawę z tego, że drugi wymóg może budzić zdziwienie, szybko wyjaśnię czym jest Radmin. Tłumacząc to dość prosto i obrazowo, jest to aplikacja pozwalająca komputerowi myśleć, że użytkownicy znajdują się w jednej sieci wifi, co pozwoli graczom na łączenie się z hostem, bez potrzeby otwierania portów. Ten sam mechanizm działał w kiedyś używanym Hamachi, jednak Radmin różni się od Hamachi tym, że działa płynniej i jak dotąd osobiście nie miałam z nim żadnych problemów, stawiałam wiele serwerów w celu gry ze znajomymi i nie zauważyłam efektów ubocznych tak jak w przypadku Hamachi (być może nie miałam szczęścia, jednak po użytkowaniu Hamachi moja karta sieciowa nie chciała poprawnie działać do czasu deinstalacji programu).

Skoro wszystko jest objaśnione, przejdźmy do działania.

 1. Pobieramy silnik serwera, jeśli chcemy grać na innej wersji niż najnowsza, polecam stronę mcversions, na której znajdziemy inne wersje silnika.
 2. Tworzymy specjalny folder na serwer, by mogły w nim stworzyć się pliki. Inaczej zabałaganimy sobie np. pulpit.
 3. Tworzymy plik tekstowy, np o nazwie “run” w który wpisujemy następującą linijkę: java -Xmx1024M -Xms1024M -jar minecraft_server.1.16.5.jar nogui (-Xmx1024M- odpowiada za maksymalny przypisany ram do serwera. Wartość jaką tu musicie wpisać zależy od tego jaki macie komputer i jaki typ serwera robicie. Jeśli korzystacie z innej wersji niż 1.16.5, musicie zmienić liczby w nazwie “minecraft_server.1.16.5.jar”. Pamiętajcie też, że nazwa w podanej linijce musi odpowiadać nazwie pliku jaki pobraliście w kroku 1.)
 4. Zapisujemy plik tekstowy w formacie .bat. (Całość powinna mieć nazwę run.bat.)
 5. Uruchamiamy stworzony przez nas plik i czekamy na pojawienie się plików. Następnie otwieramy plik eula, w którym zmieniamy wartość z false na true. Tym sposobem akceptujemy warunki EULA i pozwalamy serwerowi ruszyć.
 6. Ponownie klikamy run.bat po zaakceptowaniu warunków. Tym razem pojawia nam się wiecej folderów. Po pojawieniu się wszystkich w konsolę wpisujemy “stop”.
 7. Pobieramy RadminVPN
 8. Instalujemy program i w razie potrzeby resetujemy komputer, jeśli z jakiegoś powodu nie wykrywa nam naszej sieci.
 9. Kopiujemy w kliencie Radmina nasze IP, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierająć “Copy IP Adress”.
 10. Otwieramy plik server.properties w folderze, w którym znajdują się pliki naszego serwera.
 11. W polu odpowiedzialnym za adres IP serwera wklejamy nasze IP z Radmina. Opcjonalnie zmieniamy inne wartości, np online-mode, który pozwoli graczom non-premium na wejście na serwer. Pamiętajcie by zapisać plik.
 12. Teraz możemy cieszyć się grą, wcześniej uruchamiając serwer poprzez run.bat.
 13. OPCJONALNE: do folderu /plugins dodać możecie pluginy, zależne od tego jaki silnik wybieracie. W ten sam sposób robi się serwer na modach, jednak zamiast silnika bukkit/spigot pobiera się silnik forge z tej strony: klik. Po pobraniu silnika wybieramy “Install server”. W przypadku modyfikacji, serwer musi posiadać dokładnie takie same modyfikacje, co gracze łączący się z nim. W innym wypadku gracz nie dołączy do rozgrywki. (Nie dotyczy modów typu optifine czy minimap, które dotyczą tylko strony klienta.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *